هشت اصل معماری اطلاعات

این هشت اصل اساسی معماری اطلاعات می تواند به عنوان راهنمایی برای هر طراح UX باشد تا از محصول خود استفاده کند. این اصول ابتدا توسط بنیانگذار EightShape ، دن براون، ارائه شده است.

1. اصل اشیاء
این اصل به چگونگی مشاهده محتوای خود می پردازد. براون می گوید به جای اینکه به مطالب خود به عنوان چیزی سفت و بی جان مانند یک شیء نگاه کنید، سعی می کنید آن را به عنوان یک چیز زنده ببینید- با چرخه زندگی خاص خود و رفتارها و ویژگی های آن.
دلیل این امر یک اصل مهم در معماری اطلاعات است که به شما امکان می دهد محتوای خود را انعطاف پذیر کنید. اگر محتوای خود را به عنوان یک موجودیت ببینید ، مشاهده روابط احتمالی آن با سایر داده ها برای شما آسان تر می شود و آسانتر می توانید روش های مختلفی را برای ارائه ی این محتوا را به کاربر پیدا کنید.
یک ویژگی مفید این اصل این است که چرخه حیات محتوا را در معماری شما جای می دهد و شما را برای مواقعی آماده می کند که محتوا رونق گرفته و بالغ شود.

2. اصل انتخاب
براون به یک موضوع روانشناسی به نام “پارادوکس انتخاب” اشاره می کند که در آن مردم این توهم را دارند که می خواهند هر چه بیشتر انتخاب داشته باشند. اما بیشتر طراحان UX می دانند که این درست نیست.
هرچه انتخاب های بیشتری ارائه شود، اضطراب بیشتر شده و قدرت شناختی بیشتری مورد نیاز است. در واقع جایی که شرکت های بزرگ مقادیر زیادی از اطلاعات را ارائه می دهند، مردم مقدار زیادی از زمان را به دنبال یافتن اطلاعات خود کرده و ممکن است کلا از آن صرفنظر کنند.
این دقیقاً همان چیزی است که معماری اطلاعات از آن جلوگیری می کند. هنگام طراحی یک ساختار برای محتوای خود به خاطر داشته باشید – کاربران می توانند فقط قبل از اینکه لذت بردن خود را متوقف کنند، از تعداد معینی از گزینه ها استفاده کرده و به طور جدی محصول یا خدمت خود را انتخاب کنند.

3.اصل افشا
این اصل به این واقعیت می پردازد که مردم می توانند اطلاعات جدید را فقط به روشی خاص بدست آورند. منظور این است که مردم با اطلاعات غیر منتظره یا ناخواسته برخورد خوبی ندارند.
این بدان معناست که در معماری اطلاعات شما باید داده های خود را طوری سازماندهی کنید تا در صورت نیاز به اطلاعات بیشتری دسترسی وجود داشته باشد.
مثلا وب سایت یک رستوران می تواند ابتدا فقط لیستی از غذاها را نمایش دهد و در صورتی که مشتری اطلاعات بیشتری درباره ی مواد آن و یا طرز تهیه نیاز داشت،‌ تصمیم می گیرد که کلیک کند یا نه!

4. اصل مثالها
این اصل به روانشناسی مربوط به طبقه بندی انسانها از چیزها اشاره دارد. در نهایت ، ما می توانیم مفاهیم را با ایجاد لیستی از مثالها دسته بندی کنیم که به ما کمک می کند فارغ از معیارهای این گروه بندی مفاهیم مختلفی را با هم گروه بندی کنیم.
وقتی نوبت به کار بردن این روش در معماری اطلاعات شما می رسد، به روشی که لیست های دسته بندی را در برنامه یا وب سایت خود نمایش می دهید فکر کنید. هر دسته به نمونه ای از نوع محتوا که در آن گروه ساکن است نیاز دارد – می توانید از بزرگترین ، رایج ترین زیرشاخه ها استفاده کنید. به این ترتیب ، زیر شاخه ها برای اکثر کاربران به عنوان میانبر دو برابر هستند و نمونه های واضحی که به کاربران در درک هر دسته برتر کمک می کند.

5. اصل درهای جلو
براون می گوید عاقلانه است که هر طراح تصور کند که افراد از طریق صفحه دیگری که صفحه اصلی شما نیست ، به وب سایت شما خواهند رسید. این می تواند نتایج شگفت انگیزی در طراحی صفحه وب شما داشته باشد. هرچند این موضوع درباره نسخه ی تلفن همراه چندان صدق نمی کند.
این امر باعث می شود براون دو توصیه اصلی در مورد معماری اطلاعات شما ارائه دهد:

همیشه به مردم بگویید کجا هستند
وب سایت شما دارای تعداد زیادی صفحه مقصد است و بازدید کنندگان می توانند تقریباً در مورد هر یک از آنها اطلاعات کسب کنند. بنابراین ، مهم است که نقشه وب سایت را در جایی قرار دهید که کاربر بتواند آن را مشاهده کند. یعنی اگر شما فقط لینکی را از گوگل به یک پست وبلاگ دنبال کرده اید، باید بتوانید ببینید که آن پست درباره ی چیست و سایر مطالب مشابه آن کدامند. این مهم است که ایده های منطقی را در یک ساختار بزرگ به کاربران جدید ارائه دهید.

صفحه اصلی شما نباید کل وب سایت باشد
یک صفحه اصلی خوب باید مفهوم روشنی از هدف شما در مورد چیزهایی که در وب سایت شما به طور کلی یافت می شود را نشان دهد، اما نیازی نیست که تمام اطلاعات موجود و مفصل به کاربر نشان داده شود. هنگامی که صحبت از معماری اطلاعات است، صفحه اصلی شما نباید به عنوان میانبر اصلی به تمام بخشهای وب سایت عمل کند. صفحه اصلی تنها تصویر بزرگی است از وب سایت شماست.

6. اصل طبقه بندی چندگانه
این امر از آنجا ناشی می شود که حتی در میان گروه کوچکی از افراد مشابه ، هنوز هم افراد روش های مختلفی برای جستجوی اطلاعات دارند. برخی از افراد موضوع کلی داده های مورد نظر خود را تایپ می کنند (به عنوان مثال لباس ساحلی) در حالی که برخی دیگر به طور طبیعی به دنبال نوع داده های مورد نظر خود خواهند رفت (مانند کلاه آفتابی).
این برای طراحی و معماری اطلاعات شما مهم است ، زیرا باید این مورد را در سیستم جستجوی خود در نظر بگیرید. هرچه راه های بیشتری برای یافتن اطلاعاتی به کاربران ارائه دهید، احتمال اینکه آنها دچار اضطراب یا پریشان شوند بیشتر است.

7. اصل ناوبری متمرکز
براون اظهار می کند که ناوبری شما نباید فقط تمام مطالب موجود در وب سایت شما باشد.
درعوض ، براون توصیه می کند که در منوهای خود یک استراتژی داشته باشید و در صورت امکان منوهای مختلفی برای انواع مختلف اطلاعات داشته باشید. به عنوان مثال ، یک منو برای موضوعات وبلاگ و یک منوی بازاریابی جداگانه (جایی که خدماتی را که شرکت ارائه می دهد) ذکر کرده اید.
این کار قابلیت استفاده وب سایت شما را بهبود می بخشد ، حتی اگر دکمه ای را که مستقیم به آن صفحه مخاطب منتقل می شود حذف کند. به یاد داشته باشید که معماری اطلاعات همه چیز در مورد جدا کردن چیزها با توجه به دسته صحیح آنها است ، بنابراین کاربر دقیقاً می داند کجاست و کجا می تواند اطلاعات مورد نظر را پیدا کند.

8. اصل رشد
بدلیل اینکه میزان محتوای شما به مرور زمان رشد می کند، باید دسته بندی دقیقی در مورد محتوای آینده هم داشته باشید.
بهترین کاری که در این مورد می توان انجام داد طراحی صفحاتی است که می توانند اشکال جدیدی از محتوا را بپذیرند تا بتوانند برای گسترش محتوای احتمالی در آینده آماده شوند. به عبارت دیگر، حتی اگر هم اکنون محتوای ویدیویی ندارید، صفحاتی ایجاد کنید که فیلم را بپذیرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید