چگونه با نوشتن UX محصولی بهتر تولید کنیم؟

هرچه درباره رابط ها و تولید محتوا بیشتر می خوانیم، نیاز به رابط ها و کاربرگرا بودن آنها بیشتر احساس می شود.
برخی از سایتهای بزرگ ، مانند فیس بوک و Airbnb ، تصمیم گرفتند متون سایت را دوباره مرور کنند تا برای همه مفید و قابل درک باشد و درست همانطور که طراحان UX رابطهای بهتری ایجاد می کنند ، نویسندگان UX هم محتوای بهتری خلق می کنند.

اما چه چیزی در مورد نوشتن UX بسیار ویژه است؟
استفاده از کلمات فانتزی برای جذب مشتری خوب است ولی کمکی به نگه داشتن مشتری نمی کند. هنگامی که برای اولین بار به یک سایت وارد می شویم، به یک سفر می پردازیم و قطعاً به راهنما احتیاج داریم. درست همانطور که در یک سفر واقعی اتفاق می افتد. در واقع با هرکلیک و پیمایش، احساسات متفاوتی تجربه می شود. و اینجاست که جای خالی یک میکروکپی احساس می شود.
مثلا Airbnb در اینجا به کاربران خود نشان می دهد که میزبان چه پیامی را دریافت می کند.

جعبه پیامAirbnb
در این جعبه ی ساده و دوستانه می بینیم که Airbnb به مسافران این امکان را می دهد که با میزبان خود صحبت کنند.

نویسندگان UX واقعاً چه می کنند؟
در حالی که کار نویسنده نوشتن متن برای جذب مشتریان جدید است، نویسندگان UX با کاربران موجود سر و کار دارند. به عبارت ساده تر، هدف اصلی یک نویسنده محتوا این است که به کاربران کمک کند در مورد محصول اطلاعات کسب کرده و آن را امتحان کنند. در حالی که نویسندگان UX می خواهند تجربه ای مثبت از محصول را به کاربر بدهند.
نویسندگان UX از لحظه بازدید کاربران از یک وب سایت یا باز کردن یک برنامه، تجربیات مثبت ایجاد می کنند. آنها نقاط درد جریان کاربر خود را با کلمات اصلاح می کنند و به طراحان در ایجاد محصول کمک می کنند.

یو ایکس رایتر

کپی رایتر
مبتنی بر محصول مبتنی بر فروش
استفاده از کلمات ساده برای توضیح دادن استفاده از ادبیات خاص برای جذب مشتری
کار با طراحان کار با بازاریاب ها
گفتگوهای کوتاه داستان گویی
کار تیمی کار انفرادی

 

چرا نوشتن UX ظاهر شد؟
خیلی ساده، زیرا ما دیگر نمی توانیم رابط هایی مانند این را تحمل کنیم:

warning error
واحد کار نویسنده UX میکروکپی است که شامل متنی در یک رابط است که به کاربران کمک می کند تا کارها را انجام دهند. میکروکپی می تواند شامل موارد زیر باشد:

microcopy itemsتعریف کلی انواع میکروکپی دشوار است ، زیرا برای هر وب سایت و برنامه ای منحصر به فرد است. در اینجا مثالی از میکروکپی عالی پیکسار آورده شده است:

pixar 404 microcopy

صفحه 404 بدترین چیزی است که می تواند برای کاربر در حال مرور در وب سایت اتفاق بیفتد. صفحه ای که وجود ندارد تجربه بدی است. اما خوشبختانه، تصاویر و کلمات صحیح می تواند وضعیت را نجات دهد. کاری که پیکسار در اینجا انجام داده و یک تجربه ناامید کننده را به خنده دار تبدیل کرده است.
چطور نویسنده UX شوید؟
برای این کار علاوه بر نوشتن باید طراحی هم بدانید. همچنین نیاز به زبانی قوی وجود دارد که اصطلاحات یا واژه ها را بخوبی شناخته و در جای درست استفاده شود.
ضمن اینکه بخش بزرگی از ایجاد بهترین نسخه به تحقیق و آزمایش نیاز دارد. برای درک نحوه رفتار کاربران در وب سایت یا برنامه، باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

کاربران پیش زمینه کاربر سفر کاربر
چه می دانند؟ کجا هستند؟ چطور به اینجا رسیده اند؟
چه می خواهند؟ چه وسایلی استفاده می کنند؟ قبلا چه کار کرده اند؟
نقاط حساسشان کجاست؟ نقاط حساسشان کجاست؟ بعدا چه کار می توانند بکنند؟

بعد از پاسخ به سؤالات، پیش بینی اینکه کاربران می خواهند به چه نتیجه ای برسند و چگونگی کمک به آنها در انجام بهترین کارها، آسانتر است.

بایدها و نبایدهای نوشتن UX
– اجازه ندهید کاربران اشتباه کنند
زبان گیج کننده و پیچیده باعث می شود کاربران موضوع را بخوبی درک نکنند. باید تلاش کنید که تا حد امکان ساده و کاربردی بنویسید.

sign up microcopyمثلا در اینجا بجای sign Up می توان نوشت: ایجاد یک حساب کاربری.
گوگل اصول خاص خود را در نوشتن میکروکپی خوب دارد. میکروکپی خوب باید واضح ، مختصر و مفید باشد. در اینجا نحوه استفاده از اصول خود در خطای ورود به سیستم آورده شده است:

آنها با استفاده از این سه اصل ، پیام جدیدی به وجود آوردند. گذرواژه اشتباه یک روش طبیعی تر برای صحبت کردن است تا هنگام تأیید خطای تأیید اعتبار.
از ژارگون حرفه ای استفاده نکنید. از خود بپرسید ، آیا کاربران من می دانند این کلمات چیست؟ مگر اینکه مطمئن باشید ، کپی را تغییر دهید تا یک کودک نتواند آن را بفهمد.

توسعه دهندگان بر این باورند که همه می دانند آدرس IP چیست. خوب ، برخی از کاربران می دانند که IP مخفف پروتکل اینترنت است ، اما هیچ کس تصوری ندارد که واقعاً چیست. چنین پیام هایی باعث می شود کاربران احساس گنگ کنند. به جای درگیری بین سیستم ها ، آنها می توانند نوشتند اینترنت کار نمی کند زیرا [blah-blah].
ترجمه را آسان کنید. وقتی در حال ساخت واسط هستید ، توجه داشته باشید که همیشه به زبان انگلیسی نخواهد بود. ترجمه این رابط به زبان های مختلف آسان است.
پیشنهاد می کنم همیشه آلمانی را در نظر بگیرید. آلمانی به خاطر کلمات بلند خود مشهور است ، میانگین آن 12 شخصیت است. اصطلاحات فنی بیش از 20 کاراکتر دارند. اگر می توانید میکروکپی را به آلمانی ترجمه کنید و کل رابط را تغییر ندهید – خوب است.
مقاوم باش. این ساده است – از مترادف استفاده نکنید. کلمه ای را انتخاب کنید و به آن بچسبید. اگر هر دکمه ثبت نام بعدی را خواند ، ادامه یا ادامه ندهید.

ناسازگاری کاربران را گیج می کند و باعث می شود آنها فکر کنند که کلیک کردن روی Next و ادامه ممکن است نتایج متفاوتی داشته باشد.
برچسب ها باید تقریباً نامرئی باشند. این هم ارتباطی با سادگی زبان شما دارد. اگر نمی توانید متن را روی یک دکمه به خاطر بسپارید – میکروکپی خوب است. کاربران نباید روی خواندن دکمه های رابط تمرکز کنند. درعوض ، اقدامات آنها باید احساس شهودی کنند.

بهترین شیوه نوشتن UX

در این بخش ، من چند نمونه از بهترین میکروکپیی که در وب یافتم به اشتراک می گذارم.

میکروکپی خوب …
… انسان محور است. Tumblr از زبان شوخ استفاده می کند تا به کاربران اطلاع دهد که نام کاربری آنها گرفته شده است. به جای توهین آمیز این نام کاربری گرفته شده است – این بدان معنی است که شما به اندازه کافی خلاق نیستید – Tumbler تعارف می کند: این یک چیز خوب است ، اما گرفته شده است. افراد موجود در Tumblr متوجه می شوند وقتی کسی قبلاً از نام کاربری بی نظیر شما استفاده کرده است ، تجربه بدی را تجربه می کند ، بنابراین بلافاصله این نقطه درد را اصلاح می کنند.

… کاربران را ترغیب می کند. یکی از چالش برانگیزترین کارهایی که افراد هنگام ملاقات با افراد جدید با آن روبرو هستند ، نحوه معرفی خود است. Tinder به کاربران کمک می کند تا برای شروع گفتگو ، ابتدا برای مسابقه آینده نگر خود بنویسند. فقط به آنها تعارف بدهید. خیلی ساده!

… از نگرانی ها جلوگیری می کند برخی از دکمه های معمولی مانند ادامه و بله ، من موافقم که ممکن است گیج کننده و در نتیجه نگران کننده باشد. این دکمه مرا از کجا خواهد گرفت؟ برای جلوگیری از پیامدهای ناشناخته ، شرکت ها تمایل دارند که واقعاً چه اتفاقی می افتد را توضیح دهند.
وقتی برای اولین بار در Netflix ثبت نام کنید ، می توانید یکی از سه برنامه اشتراک را انتخاب کنید. Netflix همچنین یک ماه رایگان ارائه می دهد و می خواهد اطلاعات کارت خود را ارائه دهد. خوشبختانه ، میکروکپی توضیح می دهد که اگر قبل از پایان ماه محاکمه اشتراک خود را لغو کنید ، هزینه ای از شما دریافت نمی شود.

… توضیح می دهد هنگام استفاده از محصولات دیجیتال ، من اغلب برچسب ها ، دکمه ها و فرم های غیر ضروری را می بینم و بنابراین از خودم می پرسم “چرا به این نیاز دارم؟” من به ندرت جواب می گیرم ، اما وقتی این کار را می کنم ، دلیل آن است که یک متن در رابط کاربری وجود دارد.

ModCloth ، یک شرکت خرده فروشی آنلاین ، دارای یک صفحه پرداخت معمولی است: نام ، نام خانوادگی ، آدرس و ناگهان تلفن. با این حال ، ممکن است شخصی بپرسد ، چرا این امر ضروری است؟ برچسب توضیح می دهد که در آنجا است به طوری که در صورت نیاز به بررسی برخی جزئیات ، می توانند با من تماس بگیرند.
قاعده شست: همه چیزهایی را که باید توضیح داده شود توضیح دهید.
در کل ، میزان میکروکپی خوب در وب رو به افزایش است و موارد فوق فقط چند نمونه از آنها است که به طور خاص دوست داشتم. به رابط هایی که هر روز از آنها استفاده می کنید توجه کنید و حتی بیشتر متوجه خواهید شد.
نوشتن UX به دلیل تغییرات اخیر در نحوه برخورد کاربران با محصولات دیجیتال ، به عنوان یک رشته جداگانه ظاهر شده است. نوشتن UX در بین نوشتن نوشتن متن معمولی و طراحی UX به بخشی اساسی در فرایند توسعه محصول تبدیل شده است. برخلاف نوشتن خلاق ، نوشتن UX بعد از اینکه محصولی را امتحان کردید ، با کاربران معامله می کند. وظیفه اصلی نوشتن UX این است که اطمینان حاصل کنید که هر مرحله از جریان کاربر نیازهای کاربر را تسهیل می کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید