معماری اطلاعات: یک راهنمای طراحی UX

سازماندهی و تقسیم محتوا به عنوان معماری اطلاعات شناخته می شود و از جنبه های مهم طراحی UX است. بدون مرتب سازی صحیح اطلاعات، بیشتر کاربران هنگام حرکت در وب سایت یا برنامه ها گم می شوند و نمی توانند ارزش مورد نظر را دریافت کنند.
برای اطمینان از ارائه محتوا به بهترین شکل ساختار یافته، تصمیم گرفتیم راهنمایی برای معماری اطلاعات ارائه کنیم.

معماری اطلاعات چیست؟
تعریف معماری اطلاعات به طرز شگفت آوری دشوار است. به این دلیل که در حالی که موضوعات دیگر مانند نوشتن محتوا را می توان به عنوان شغلی خاص- نویسنده – محدود کرد ، حوزه معماری اطلاعات در بسیاری از حرفه ها گسترده است. در حقیقت، هر کس که در توسعه محصول شرکت می کند ، به نوعی با روش های معماری اطلاعات سر و کار دارد.

data architect
در وب سایتهایی که دسته بندی های محدود دارند، سازماندهی اطلاعات کار ساده ای است اما برای سایتهای بزرگی که به موضوعات مختلف می پردازند معماری اطلاعات اهمیت ویژه ای دارد.

آیا معماری اطلاعات همان UX است؟
ارتباط مستقیمی بین این دو وجود دارد، اما در حالی که UX شامل بسیاری از جنبه های معماری اطلاعات است، این دو دقیقاً یکسان نیستند.
UX بسیار گسترده تر است و چندین جنبه از تجربه کاربر را شامل می شود- از جمله اطمینان از رابط کاربری دلپذیر و پاسخگویی به نیازهای روانشناختی خاص کاربر. در مقابل ، معماری اطلاعات بیشتر روی اهداف کاربر متمرکز است.
هرچند، بدون معماری اطلاعات خوب هیچ تجربه کاربری منطقی و مؤثری وجود ندارد. در واقع معماری اطلاعات باید پایه ای محکم باشد که بتوان با آن تجربه کاربر را ایجاد کرد.
معماری همان چیزی است که استفاده از محصول را ممکن می کند. این در بازی های ویدیویی که در آن یک دنیای کاملاً جدید با مجموعه قوانین خاص خود وجود دارد، کاملا مشهود است.
در بازیها تمام اطلاعات هرگز به صورت یکجا ارائه نمی شوند بلکه در طول بازی پیشرفت می کنند. در ابتدا صحنه تنظیم شده و معمولاً شخصیت اصلی و کمی پس زمینه ارائه می شود و در هر مرحله المانهای جدیدی ظاهر می شود.
اینکه چگونه می توانیم مقدار مناسبی از اطلاعات را ارائه دهیم تا کاربر کنجکاو شده ولی گیج نشود، کار معماری اطلاعات است.

data architect in gamesسیستم / ساختار اطلاعات
ساختار اطلاعات در نحوه ی شکل گیری محتوا مؤثر است. با علامت گذاری بین بخش های مختلف اطلاعات، سعی می شود چارچوبی به کاربر ارائه شود که به او کمک می کند تا تمام آن اتصالات را در بین تمام اطلاعاتی که یک محصول دارد درک کند.

ساختارهای سلسله مراتبی
hierarchy structureدر این ساختارها که به عنوان ساختارهای درختی هم شناخته می شوند، دسته های گسترده در زیر شاخه های بالا قرار ارد که کاربر می تواند از طریق آنها به سمت شاخه های پایین حرکت کند. این سلسله مراتب بصری برای انتقال اهمیت بخش های مختلف اطلاعات به خوبی کار می کند، زیرا آنها را در نردبان ارتباطی نمایش می دهد.

ساختارهای متوالی

sequential structure

این شکل از معماری اطلاعات، محتوای شما را طوری سازمان می دهد تا مسیری مشخص را برای کاربر شما ایجاد کند. این بدان معناست که کاربر مجبور است مراحل خاصی را دنبال کند و فقط اطلاعاتی را که در آن لحظه به او ارائه می شود را بگیرد. این ساختار از این نظر خوب است که از ارائه ی گزینه های زیاد به کاربران جلوگیری می شود.

ساختارهای ماتریس

matrix structure

این ساختار تا حدودی مغایر با ساختار متوالی است. در حالی که سازماندهی پی در پی با هدف دستیابی کاربر به مجموعه ای از مراحل مشخص شده ارائه می شود، ساختارهای ماتریس به کاربر امکان می دهد تا ابزارهای مورد نظر خود را برای پیمایش انتخاب کند. در این ساختار کاربر به تمام اطلاعات در قالب پیوندها و دکمه ها دسترسی پیدا کرده و به آنها اجازه تصمیم گیری می دهد.
می توان گفت ساختار ماتریس به کاربر امکان می دهد تا با ارائه کلیه جهت ها و ویژگی های ممکن، مسیر خاص خود را در محصول شما ایجاد کند.

سیستم های برچسب زدن
سیستم برچسب راهی برای انتقال اطلاعات زیادی با یک کلمه است. دلیل اصلی داشتن سیستم های برچسب این است که به کاربران کمک می کند تا بجای جستجوی مطالب در کل سایت به جستجوی بخشی از اطلاعات مورد نظرشان بپردازند.

سیستم های ناوبری
از نظر معماری اطلاعات ، سیستمهای ناوبری بیشتر به نحوه حرکت کاربر از طریق بخش هایی از محتوا یا اطلاعات می پردازند. به یاد داشته باشید که معماری اطلاعات شامل یافتن راه هایی برای کمک به کاربر برای هدایت اطلاعات جهت رسیدن به هدفش است.
سیستم ناوبری شما باید به نوعی خلاف محتوای شما باشد. شما می خواهید محتوای غنی داشته باشید تا برای کاربر مفید و لذت بخش باشد، اما سیستم ناوبری شما باید همیشه به همان اندازه ساده باشد، در حالی که هنوز کاربر را به اطلاعات دلخواه خود سوق می دهد.

amazon websiteسیستم های جستجو
دقیقاً همانطور که انتظار دارید ، هنگامی که داده های زیادی را در محصول خود دارید، داشتن یک سیستم جستجو می تواند مفید باشد. درست مانند سیستم برچسب زدن، جستجوی شما جنبه های مختلفی دارد.
شاید اولین انگیزه هنگام ایجاد یک نوار جستجو این باشد که تمام داده های ممکن را در خود نگه دارد، اما کاربران زمانی که از نوار جستجو استفاده می کنند، معمولا فقط به دنبال یک نوع داده هستند: محصولات یا خدمات.
جستجوی بقیه ی بخشها هم مهم است ولی مطمئن شوید که در جستجوهای معمول، جعبه ی جستجو دقیقا همان چیزی را ارائه دهد که کاربر بدنبال آن است. ضمن اینکه نحوه ی ارائه ی اطلاعات جستجو شده هم مهم است.

جمع بندی
اگر می خواهید کاربران محصول شما را به خوبی درک کنند، معماری اطلاعات بسیار حیاتی است. در ساختاری که ایجاد می کنید، کاربران نه تنها محصول شما را درک می کنند، بلکه همچنین می توانند پیش بینی کنند.
به یاد داشته باشید که معماری اطلاعات خوب و طراحی خوب UX دست به دست هم می دهند، خواه در ارسال یک پست وبلاگ به خواننده یا کمک به یک بازیکن جدید در بازی های ویدئویی. به جزئیات توجه داشته باشید و کاربران خود را با اطلاعات بیشتر یا تصمیمات بیشتر بمباران نکنید.
استفاده از محصول شما باید طبیعی باشد. از هر فرصتی برای آزمایش معماری اطلاعات خود استفاده کنید و مطمئن شوید که مردم از نحوه ارائه اطلاعات به آنها سردرگم یا ناامید نمی شوند.
وقتی اطلاعات زیادی دارید ، ارائه همه این اطلاعات به روشی که معقول باشد بسیار دشوار است. اما همیشه روش هایی برای ایجاد اطلاعات وجود دارد. پس نگران نباشید.
فقط راحت باشید و ببینید هدف کاربر در هر لحظه از زمان چیست؟ چگونه می توانید به کاربر کمک کنید تا با ساده ترین راه ممکن به آن هدف برسد؟

این سؤالی است که بیشترین وزن را در معماری اطلاعات به همراه دارد.

و در این خصوص هشت اصل معماری اطلاعات را هم بخوانید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید