پیوند بین طراحی UX و سئو

یکی از تصورات غلط رایجی که وجود دارد این است که سئو عبارت از کلمات کلیدی و ایجاد لینک است. اما حتی اگر اینها جنبه های اصلی استراتژی یک سایت باشند، سئو بسیار فراتر از آنهاست. چرا که گوگل هنگام رتبه بندی سایت و عناصر تجربه کاربر، فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرد.
در اینجا نحوه ارتباط طراحی UX و SEO و نحوه ادغام استراتژیک آنها ارائه شده است.

SEO همه چیز در مورد تجربه کاربری است
با هدف بهبود مداوم تجربه کاربران خود ، گوگل طی چند سال گذشته به سرعت تکامل یافته است. این شرکت برای کسب نتایج باکیفیت، قابل اعتماد و مرتبط با جستجو، تغییرات زیادی را در SEPR ها وارد کرد و الگوریتم دقیقی به نام RankBrain را معرفی کرد که نمونه کاملی از اهمیت UX برای Google است.

تأثیر RankBrain در رتبه بندی های شما
RankBrain سومین عامل مهم رتبه بندی است. با تمرکز بر روی معیارهای رفتاری، مانند نرخ خروج از سایت، گزاف گویی سایت، CTR ارگانیک، تعداد صفحات باز شده در هر بازدید و زمان ماندن در سایت،Rank Brain به گوگل اطلاع می دهد که آیا بازدید کنندگان از مرور در سایت شما لذت می برند یا خیر. این واقعیت که کاربر بدون دردسر از یک صفحه به صفحه دیگر منتقل می شود، وقت زیادی در سایت شما می گذراند و دوباره برمی گردد، نشان می دهد که سایت شما یک منبع کاربر پسند است. از طرف دیگر، اگر یک کاربر بدون اینکه کاری انجام دهد، از سایت شما خارج شده، دوباره به صفحه نتایج جستجو برگردد و هرگز دیگر به سایت شما نیاید، دارد به گوگل می گوید که سایت شما یا بهینه سازی نشده و یا ربطی به کاربرانش ندارد.

UX همه چیز در مورد خوشحال کردن کاربران است، همچنین SEO
RankBrain فقط یکی از نمونه های بیشماری است که ثابت می کند UX و SEO اهداف مشترکی دارند. احتمالاً به یاد دارید که هدف گذاری و بهینه سازی کلمات کلیدی دقیق یکی از رایج ترین روش های بالا بردن رتبه در گذشته بوده است. اما امروز برای حضور در مقابل جستجوگرهای مناسب و کسب رتبه های برتر در SERP ها ، باید خود را جای کاربران قرار دهید. به عبارت دیگر، لازم است قصد خرید آنها را فهمیده و نحوه عملکرد پرس و جوهای جستجو را تحلیل کنید.
بعنوان مثال، امروز بهینه سازی جستجوی صوتی به یک جنبه اساسی در استراتژی سئو تبدیل شده است که در آن هدف گوگل ارائه اطلاعاتی است که به سؤالات کاربران پاسخ داده و مشکلات آنها را حل کند. بنابراین، برای ظاهر شدن در نتیجه جستجوی صوتی، باید محتوای خود را برای کلمات کلیدی بلندتر، مبتنی بر سؤال و محاوره ای بهینه کنید.
توقف بعدی طراحی وب سایت شما است. هدف سئو این است که به شما کمک کند در جایگاه خود در گوگل قرار بگیرید و بیشتر نمایان شوید. اما هنگامی که یک کاربر در سایت شما قرار دارد، UX برای یافتن سریع تر پاسخ سوالات خود، حرفه ای نشان دادن شما و افزایش آگاهی از برند اهمیت پیدا می کند.

بهترین روش ها در اجرای SEO و طراحی UX
مثالهای ذکر شده در بالا به وضوح نشان می دهد که تقویت تلاشهای سئو بدون در نظر گرفتن تجربه کاربری امکان پذیر نیست. از طرف دیگر طراحی سایت از ابتدا و عدم بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو نیز یک اشتباه بزرگ است. این دو جنبه از سایت از همان ابتدا باید یکپارچه شوند. به همین دلیل، در اینجا چند مرحله مهم که باید انجام شود آمده است.

زمان بارگذاری صفحه را بهبود بخشید
سرعت صفحه همواره یکی از برجسته ترین سیگنال های رتبه بندی گوگل بوده است که آمارها کاملا آن را تایید می کند. به عنوان مثال، آیا می دانستید که فقط 1 ثانیه تأخیر در بارگذاری صفحه، 11٪ بازدید صفحه شما را کاهش می دهد؟ سرعت بارگذاری پایین صفحه همچنین به نرخ تبدیل و تجربه کلی کاربر آسیب می رساند. اگر سایت در 2 ثانیه یا کمتر بارگیری نشود ، تقریبا نیمی از بازدید کنندگان آن را ترک می کنند و جای تعجب ندارد که این عامل می تواند بر میزان ماندن کاربران در سایت هم تأثیر بگذارد.
چند روش برای بهبود سرعت وب سایت وجود دارد، از جمله:
• انتخاب یک برنامه میزبانی قابل اعتماد
• انتخاب تصاویر با کیفیت بالا، اما فشرده سازی و برش دادن آنها
• بهره گیری از کش مرورگر
• عدم استفاده از قالب های چندرسانه ای خودکار
• سرمایه گذاری در یک شبکه تحویل محتوا
• استفاده از lazy loading
• ساده کردن معماری وب سایت
معماری سایت عبارت است از چگونگی ترتیب صفحات سایت. از نظر سئو ، معماری خوب وب سایت به این معنی است که گوگل قادر خواهد بود صفحات را به راحتی پیدا کرده و ایندکس کند. معماری سایت تأثیر زیادی روی بازدیدکنندگان دارد، زیرا بیشتر آنها از منوی پیمایش برای یافتن صفحه مناسب استفاده می کنند. به همین دلیل ناوبری وب سایت باید ساده تر شود، برچسب ها و منوها به خوبی مشخص شوند،CTA های جذاب اضافه شوند و اطمینان حاصل شود که تمام صفحات بیش از 4 کلیک از صفحه اصلی فاصله ندارند.

در پاسخگویی وب سایت سرمایه گذاری کنید
نداشتن یک سایت پاسخگو در دسکتاپ، ‌تبلت و موبایل به رتبه سایت آسیب می رساند بنابراین سایت باید برای تمام ابزارها بهینه باشد. سایز فونتها باید مناسب باشد که در هر ابزاری به راحتی خوانده شود. زمینه های غیر ضروری باید از فرمها حذف شوند و دکمه ها و پیوندها کاملا بهینه شوند.

سئوی بد رضایت کاربر را از بین می برد
درست همانطور که UX ضعیف به SEO آسیب می رساند، روشهای مربوط به سئوی سیاه هم می تواند UX را خراب کند. به عنوان مثال انتشار پست های تبلیغاتی زیاد، یا اضافه کردن تعداد زیادی لینک نامربوط به صفحه اصلی یا محتوا، به راحتی کاربران را دور می کند. در اینجا چند عنصر سئو که باید هنگام طراحی سایت کاربر پسند در نظر داشته باشید آورده شده است:
• یک نام دامنه کوتاه با قابلیت تبدیل به نام برند انتخاب کنید که به خاطر هم بماند.
• مطالب طولانی تر، آموزنده و جذاب بنویسید که به سؤالات خوانندگان شما پاسخ می دهد.
• برای دیده شدن صفحات سایت لینکهای داخلی مناسب و طبیعی ایجاد کنید.
• مطالب خود را با اضافه کردن عناوین و تقسیم متن به قسمت های کوچکتر قابل خواندن کنید.
• برچسب های متا مانند عناوین صفحه، توضیحات متا ، عنوان ها یا برچسب های alt تصویر را بهینه کنید.

طراحیUX روی درک کاربران شما تأثیر می گذارد
سایت شما اولین پیوند بین شما و مخاطبان هدف شما است. سایت شناسه آنلاین شما است که به بازدید کنندگان شما می گوید چقدر معتبر هستید. دقیقا به همین دلیل، برای ایجاد اعتماد و تقویت آگاهی بین آنها، باید از طراحی UX استفاده کنید. به عنوان مثال، صفحه ای ایجاد کنید که در آن از قدرت قصه گویی برای درک احساسات مخاطب هدف خود استفاده می کنید و برند شما را قابل اعتماد جلوه می دهد. عکسها و پروفایل همکاران را منتشر کنید. نظرات و توصیفات مشتری را به اشتراک بگذارید. از همه مهمتر، طراحی را با ایجاد یک راهنمای سبک سازگار کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز ، از رنگ ها و قلم ها گرفته تا محتوای تصویری در سایت شما بطور مداوم استفاده می شود.

سخن آخر
اجرای SEO و طراحی UX ممکن است ابتدا دلهره آور به نظر برسد، اما برای افزایش رتبه ها و ایجاد یک برند قوی بسیار مهم است. چنین رویکردی جامع و کاربرمحوری به حضور آنلاین شما کمک می کند تا کاربران را راضی نگه دارید، روابط قوی بسازید و به تبع آن به گوگل بگویید که یک منبع آنلاین با ارزش هستید.
موارد گفته شده فقط چند قدم اولیه برای این کار بود. آیا چیزی هست که شما بخواهید اضافه کنید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید